Vyhláška č.30/2020 o dopravnom značení
z 13. februára 2020
Časová verzia predpisu účinná od 01.04.2020
§ 1 Úvodné ustanovenie
1. Na upozornenie účastníkov cestnej premávky a na organizovanie, regulovanie a usmerňovanie cestnej premávky sa používajú
- zvislé dopravné značky (ďalej len „zvislá značka“),
- vodorovné dopravné značky (ďalej len „vodorovná značka“ ),
- dopravné zariadenia,
- svetelné signálya pokyny.
2. Dopravné zariadenia sa používajú aj na dávanie svetelných signálov, zobrazovanie premenných dopravných značiek, vynucovanie dodržiavania pravidiel cestnej premávky a obdobné
účely priamo súvisiace s cestnou premávkou.
§ 2 Zvislé značky - Základné členenie zvislých značiek
1. Zvislé značky sa členiana
- výstražné značky,
- regulačné značky,
- informačné značky.
2. Výstražné značky sa členia na
- všeobecné výstražné značky,
- priecestné značky.
3. Regulačné značky sa členia na
- značky o dávaní prednosti v jazde,
- príkazové a zákazové značky,
- značky o jazde po krajnici.
4. Informačné značky sa členia na
- značky o prednostiv jazde,
- značky o cestách s osobitnými pravidlami,
- návesti,
- orientačné značky,
- značky o náhradných a obchádzkových trasách,
- pruhové značky.
5. Osobitnou skupinou zvislých značiek sú dodatkové tabuľky, ktoré sa členia na
- všeobecné dodatkové tabuľky,
- špecifické dodatkové tabuľky.
§ 3 Platnosť zvislých značiek
1. Zvislá značka platí v smere premávky, oproti ktorému je orientovaná, ak z významu značky nevyplýva inak.
2. Zvislá značka umiestnená na vozidle je nadradená zvislej značke umiestnenej podľa § 4. Platnosť zvislej značky umiestnenej na vozidle sa končí 100 m v smere jazdy za vozidlom, na ktorom je umiestnená, alebo 100 m v smere jazdy za posledným vozidlom skupiny, ak ide o skupinu vozidiel; to platí aj vtedy, ak sa vozidlo, na ktorom je zvislá značka umiestnená, pohybuje.
3. Zvislú značku možno dočasne zneplatniť jej úplným zakrytím alebo demontážou. Časť orientačnej značky možno dočasne zneplatniť jej prekrytím alebo oranžovým krížom umiestneným pred značkou tak, aby prekrýval tú časť značky, ktorú zneplatňuje. Prelepenie značky alebo jej časti s cieľom dočasne ju zneplatniť je zakázané.
§ 4 Umiestňovanie zvislých značiek
1. Zvislé značky sa umiestňujú vpravo od vozovky približne kolmo na jej os, ak nie je v odsekoch 2 až 4 ustanovené inak.
2. Zvislú značku možno umiestniť aj opakovane vľavo od vozovky alebo opakovane nad vozovkou, prípadne len vľavo od vozovky alebo len nad vozovkou.
3. Zvislá značka pre statickú dopravu môže byť umiestnená aj pozdĺžne s osou vozovky alebo šikmo na os vozovky.
4. Značka o konci obce, špeciálnej cestičky alebo pruhu alebo o konci zóny sa spravidla umiestňuje len na zadnú stranu značky o začiatku obce, špeciálnej cestičky alebo pruhu alebo o začiatku zóny.
§ 5 Nápisy a symboly na zvislých značkách
1. Nápisy na dopravných značkách sa uvádzajú v štátnom jazyku; iný jazyk možno použiť, ak je to v súlade s osobitným predpisom a medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná.
2. Vyobrazenie a význam symbolov, ktoré možno použiť na zvislých značkách, sú uvedené v prílohe č. 1. Symboly na značke môžu byť vyobrazené v bielej farbe, ak je to vzhľadom na farebnosť podkladu vhodnejšie, alebo v inej farbe, ak to vyplýva z významu značky.
3. Na informačnej značke a na dodatkovej tabuľke možno na upozornenie alebo podanie informácie účastníkom cestnej premávky použiť aj iný symbol, ako je uvedený v prílohe č. 1,ak je jeho význam pre účastníkov cestnej premávky dostatočne zrejmý.
4. Symbol na výstražnej alebo informačnej značke umiestnenej vľavo od vozovky možno vyobraziť zrkadlovo, ak sa tým nenaruší jej význam. Symbol na informačnej značke možno vyobraziť otočený podľa smeru jazdy.
§ 6 Výstražné značky
1. Výstražné značky upozorňujú účastníkov cestnej premávky na miesto, kde môže hroziť nebezpečenstvo, ktoré je ťažko včas rozoznateľné aj pri dodržaní primeranej opatrnosti.
2. V obci sa všeobecné výstražné značky umiestňujú spravidla bezprostredne pred nebezpečenstvom, na ktoré upozorňujú.
3. Mimo obce sa všeobecné výstražné značky umiestňujú spravidla 150 m až 250 m pred nebezpečenstvom, na ktoré upozorňujú. Ak je vzdialenosť k nebezpečenstvu podstatne nižšia alebo vyššia, uvedie sa táto skutočnosť na dodatkovej tabuľke.
4. Podrobnejšie členenie výstražných značiek, ich vyobrazenie a význam sú uvedené v prílohe č. 2.
§ 7 Regulačné značky
1. Regulačné značky ukladajú účastníkom cestnej premávky príkazy, zákazy alebo obmedzenia alebo im umožňujú výnimky zo všeobecných pravidiel cestnej premávky (ďalej len „regulácia“).
2. Ak z významu značky nevyplýva inak, regulácia vyplývajúca z regulačnej značky platí pre celú šírku vozovky okrem regulačnej značky umiestnenej nad jazdným pruhom, ktorá platí len pre daný jazdný pruh, a regulačnej značky vyobrazenej na pruhovej značke, ktorá platí len pre daný jazdný pruh alebo pre dané jazdné pruhy.
3. Regulácia vyplývajúca zo značky o dávaní prednosti v jazde a zo značky o smere jazdy platí v bezprostrednej blízkosti miesta, kde je značka umiestnená. Regulácia vyplývajúca zo značky o zákaze vjazdu platí tam, kde je značka umiestnená, okrem značky o zákaze vjazdu, ktorá je umiestnená nad jazdným pruhom alebo ktorá je vyobrazená na pruhovej značke.
4. Regulácia vyplývajúca z inej regulačnej značky, ako je uvedená v odseku 3, platí od miesta, kde je značka umiestnená.
5. Regulácia vyplývajúca z regulačnej značky podľa odseku 4 platí po značku, ktorá ju ukončuje, ak z významu značky nevyplýva inak alebo ak v odseku 6 nie je ustanovené inak. Ak má regulácia vyplývajúca z regulačnej značky podľa odseku 4 platiť aj za križovatkou, musí byť regulačná značka znovu umiestnená vo vhodnej vzdialenosti za križovatkou, inak musí byť vo vhodnej vzdialenosti za križovatkou umiestnená značka, ktorá ju ukončuje.
6. Ak je regulačná značka umiestnená spolu s výstražnou značkou, regulácia z nej vyplývajúca platí najďalej 100 m za miestom, kde pominulo nebezpečenstvo, na ktoré upozorňovala výstražná značka.
7. Regulačnú značku podľa odseku 4 možno priebežne opakovať, ak regulácia vyplývajúca z takejto značky platí na dlhšom úseku.
8. Zónová značka je regulačná značka v tvare pravouholníka s nápisom ZÓNA v hornej časti. Regulácia vyplývajúca zo zónovej značky platí na všetkých cestách zóny v oboch smeroch jazdy po značku, ktorá ju ukončuje. Zónové značky sa umiestňujú na všetkých príjazdových cestách do zóny a na všetkých výjazdových cestách zo zóny. Na zónovú značku sa nevzťahujú odseky 5 až 7.
9. Predbežná značka je regulačná značka s dodatkovou tabuľkou, na ktorej je uvedená vzdialenosť alebo smer k regulačnej značke. Predbežná značka vopred upozorňuje na inú regulačnú značku, ak je to potrebné z hľadiska viditeľnosti alebo na predbežné upozornenie účastníkov cestnej premávky.
10. Všeobecné pravidlá cestnej premávky možno vyznačiť regulačnými značkami len vtedy, ak je to vzhľadom na miestne pomery nevyhnutné.
11. Podrobnejšie členenie regulačných značiek, ich vyobrazenie a význam sú uvedené v prílohe č. 3.
§ 8 Informačné značky
§ 9 Dodatkové tabuľky
§ 10 Vodorovné značky
- pozdĺžne čiary,
- priečne čiary,
- plošné značky,
- symboly.
§ 10,11,12 Vodorovné značky
- pozdĺžne čiary,
- priečne čiary,
- plošné značky,
- symboly.
§ 13 Dopravné zariadenia
- svetelné signalizačné zariadenia,
- vodiace zariadenia,
- výstražné zariadenia,
- parkovacie zariadenia,
- záchytné zariadenia,
- ostatné zariadenia.
§ 14 Svetelné signály
Prednosť v jazde vyplývajúca zo svetelných signálov je nadradená prednosti v jazde určenej dopravnými značkami.
§ 15,16 Svetelné signály pre vozidlá
- signál červenej farby „Stoj“; vodič musí zastaviť pred križovatkou,
- signál žltej farby „Čakaj“; pri rozsvietení tohto signálu počas rozsvieteného signálu červenej farby sa vodič musí pripraviť na jazdu a pri rozsvietení samostatného signálu žltej farby vodič musí zastaviť pred križovatkou, pričom ak je pri rozsvietení tohto signálu už tak blízko, že nemôže zastaviť bezpečne, smie pokračovať v jazde,
- signál zelenej farby „Voľno“; vodič smie pokračovať v jazde pri dodržaní pravidiel cestnej premávky.
4. Vyobrazenie niektorých svetelných signálov podľa odseku 3 je
9. Vyobrazenie niektorých svetelných signálov podľa odseku 8 je
2. Vyobrazenie svetelných signálov podľa odseku 1 je
§ 17 Pruhové signály
- „Tento jazdný pruh sa nesmie používať“, ak svieti diagonálny kríž červenej farby,
- „Tento jazdný pruh sa môže používať“, ak svieti zelená šípka smerom nadol,
- „Opustite tento jazdný pruh v smere šípky“, ak bliká žltá šípka smerujúca šikmo nadol.
2. Vyobrazenie svetelných signálov podľa odseku 1 je
§ 18 Signály pre vozidlá verejnej hromadnej dopravy
2. Vyobrazenie a význam zvláštnych signálov podľa odseku 1 je
§ 19 Prerušované žlté signály
§ 20 Svetelné signály pre chodcov
- signál červenej farby „Stoj“; ak sa rozsvieti tento signál počas prechádzania chodca cez vozovku, chodec smie dokončiť prechádzanie,
- signál zelenej farby „Voľno“; chodec však nesmie vojsť na vozovku, ak počuť alebo vidieť približujúce sa vozidlo s právom prednostnej jazdy.
3. Vyobrazenie svetlených signálov podľa odseku 2 je
§ 21 Svetelné signály pre cyklistov pri prechádzaní cez vozovku
3. Vyobrazenie svetelných signálov podľa odseku 2 je
§ 22 Pokyny
§ 23 Zastavovanie vozidiel
7. Vyobrazenie zastavovacích terčov je
§ 24 Označenie spojnice pri vlečení motorových vozidiel
§ 25 Osobitné označenie vozidla
2. Vyobrazenie osobitných označení je
§ 26 Označenie prečnievajúceho nákladu
§ 27 Označenie osoby vykonávajúcej práce na ceste
§ 28 Výnimky
- ministerstva, iného ústredného orgánu štátnej správy alebo nimi zriadenej rozpočtovej organizácie alebo príspevkovej organizácie,
- Národnej rady Slovenskej republiky,
- Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky,
- Ústavného súdu Slovenskej republiky,
- Najvyššieho súdu Slovenskej republiky alebo krajského súdu,
- Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, krajskej prokuratúry alebo okresnej prokuratúry,
- Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky,
- Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky,
- Policajného zboru,
- Zboru väzenskej a justičnej stráže,
- finančnej správy,
- Hasičského a záchranného zboru,
- Slovenskej informačnej služby,
- ozbrojených síl Slovenskej republiky,
- Vojenského spravodajstva,
- Vojenskej polície,
- Horskej záchrannej služby, záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby alebo ostatných hasičských jednotiek, ak je určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
- Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Slovenskej republiky, ak je určené, vybavené a používané na zisťovanie zdrojov rušenia prevádzky telekomunikačných sietí a zariadení,
- Národnej banky Slovenska alebo inej finančnej inštitúcie, ak je určené, vybavené a používané na prepravu finančných prostriedkov a cenín,
- obecnej polície alebo mestskej polície, ak je označené podľa osobitného predpisu,
- odboru pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie okresného úradu,
- prevádzkovateľa univerzálnej poštovej služby, ak je určené, vybavené a používané na vyberanie a distribúciu poštových zásielok,
- zdravotníckeho zariadenia, ak je označené ako sanitné vozidlo,
- Slovenského Červeného kríža,
- Slovenskej legálnej metrológie,
- biskupského úradu alebo ústredia inej registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti,
- súkromnej bezpečnostnej služby prevádzkujúcej zabezpečovací systém alebo poplachový systém slúžiaci na ochranu alebo na hlásenie narušenia chráneného objektu alebo chráneného miesta, ak je označené podľa osobitného predpisu, alebo vozidlo súkromnej bezpečnostnej služby, ak je určené, vybavené a používané na prepravu finančných prostriedkov a cenín,
- pri preprave predsedu samosprávneho kraja.
§ 29 Spoločné ustanovenia
§ 30 Prechodné ustanovenia
- najvyššia dovolená rýchlosť vyplývajúca zo značky umiestnenej pri okraji cesty platí najďalej po vzdialenejšiu hranicu križovatky, ak nie je ukončená alebo zopakovaná za križovatkou podľa § 7 ods. 5, alebo po začiatok obce,
- zákaz predchádzania alebo zákaz predchádzania pre nákladné vozidlá vyplývajúci zo značky umiestnenej pri okraji cesty platí najďalej po vzdialenejšiu hranicu križovatky, ak nie je ukončený alebo zopakovaný za križovatkou podľa § 7 ods. 5,
- regulácia vyplývajúca z regulačnej značky vyobrazenej na pruhovej značke modrej alebo žltej farby platí najďalej po vzdialenejšiu hranicu križovatky, ak nie je ukončená alebo zopakovaná za križovatkou podľa § 7 ods. 5, alebo po pruhovú značku modrej alebo žltej farby bez vyobrazenej regulačnej značky,
- pozdĺžnu súvislú čiaru možno prechádzať alebo nákladom presahovať aj vtedy, ak je to potrebné na odbočovanie na pozemok ležiaci vedľa cesty, do areálu s obmedzeným prístupom, oploteného objektu, garáže, na parkovisko, do obratiska električiek a podobných miest, na odbočovanie na poľnú cestu, lesnú cestu, cestičku pre cyklistov alebo na vchádzanie na cestu,
- pozdĺžna súvislá čiara žltej farby vyznačuje zákaz zastavenia a státia z oboch strán čiary,
- pozdĺžna prerušovaná čiara žltej farby vyznačuje zákaz státia z oboch strán čiary.
Kontakt
Francisciho 3288/35 , 058 01 Poprad (vedľa OC Forum)
TEL: +421 905 709 576
EMAIL: info@autoskolapavuk.sk